Biegacze są narażeni na obniżenie ferrytyny i żelaza!

Biegacze są narażeni na obniżenie ferrytyny i żelaza!

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej, która przynosi liczne korzyści zdrowotne, w tym poprawę kondycji sercowo- naczyniowej, utratę masy ciała oraz redukcję stresu. Jednakże, jak każda forma intensywnego wysiłku, bieganie może również wiązać się z pewnymi ryzykami zdrowotnymi, w tym z zaburzeniami poziomu żelaza w organizmie. Coraz więcej badań wskazuje, że biegacze, zwłaszcza ci trenujący na poziomie wyczynowym, są bardziej narażeni na niski poziom ferrytyny i żelaza, co może prowadzić do zmniejszenia wydolności, osłabienia oraz rozwoju anemii.

Biegacze są narażeni na większe ryzyko utraty żelaza z kilku powodów, które mogą prowadzić do spadku poziomu ferrytyny:

1. Hemoliza wysiłkowa:

Podczas biegania, zwłaszcza na twardych nawierzchniach, dochodzi do powtarzających się mikrourazów czerwonych krwinek w wyniku uderzeń stóp o podłoże. Ten proces, zwany hemolizą wysiłkową, prowadzi do rozpadu erytrocytów i uwalniania hemoglobiny, co z kolei może skutkować utratą żelaza.

2. Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo:

Intensywny trening powoduje wzrost liczby czerwonych krwinek w organizmie, co zwiększa zapotrzebowanie na żelazo. U biegaczy wyczynowych, którzy regularnie trenują na wysokim poziomie, zapotrzebowanie na ten pierwiastek może być znacznie wyższe niż u osób prowadzących mniej aktywny tryb życia. Wzrasta rownież zapotrzebowanie na energię jak i węglowodany. A jak zadbać o odpowiednie paliwo dla biegacza przeczytasz TUTAJ!

3. Utrata żelaza przez pot:

Biegacze tracą żelazo również przez pot. Chociaż ilość żelaza tracona w ten sposób jest niewielka, to w połączeniu z innymi czynnikami, takimi jak hemoliza, może przyczyniać się do deficytu tego pierwiastka w organizmie.

4. Mikrokrwawienia z przewodu pokarmowego:

U niektórych biegaczy mogą wystąpić mikrokrwawienia w przewodzie pokarmowym, zwłaszcza podczas długotrwałych biegów. Przyczyną tego mogą być urazy mechaniczne, stres wywołany wysiłkiem oraz zmiany przepływu krwi w jelitach. Mikrokrwawienia te, choć niewielkie, mogą prowadzić do znaczącej utraty żelaza w dłuższym okresie.

5. Dieta uboga w żelazo:

Część biegaczy, zwłaszcza tych dbających o niskokaloryczne, roślinne diety, może spożywać niewystarczające ilości żelaza. Żelazo hemowe, pochodzące z produktów zwierzęcych, jest łatwiej przyswajalne przez organizm niż żelazo niehemowe z roślin, co może dodatkowo zwiększać ryzyko niedoborów.

6. Menstruacja:

Kobiety biegaczki są szczególnie narażone na utratę żelaza związaną z obfitą menstruacją, która znacząco wpływa na poziom żelaza w organizmie.

7. Nawyki żywieniowe:

  • Picie kawy lub herbaty do posiłków może zmniejszać przyswajanie żelaza. Taniny zawarte w tych napojach wiążą się z żelazem, utrudniając jego wchłanianie.
  • Niski poziom ferrytyny i żelaza jest częstym problemem wśród biegaczy, który może znacząco wpłynąć na ich wydolność i zdrowie. Przyczyny tego zjawiska są złożone i obejmują zarówno mechaniczne uszkodzenia krwinek, jak i zwiększone zapotrzebowanie na żelazo oraz jego straty związane z intensywnym treningiem.
  • Regularne monitorowanie poziomu żelaza, odpowiednia dieta oraz, w razie potrzeby, suplementacja, mogą pomóc w zapobieganiu niedoborom i utrzymaniu wysokiej formy sportowej.

 

Bibliografia:

1. Peeling, P., Blee, T., Goodman, C., Dawson, B., Claydon, G., Beilby, J., & Prins, A. (2007). Iron status and the acute post-exercise hepcidin response in athletes. PLoS One*, 2(12), e769.
2. Roecker, L., Meier-Buttermilch, R., Brechtel, L., Nemeth, E., & Ganz, T. (2005). Iron-regulatory protein hepcidin is increased in female athletes after a marathon. *European Journal of Applied Physiology*, 95(5-6), 569-571.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spodobał Ci się ten wpis? Udostępnij go znajomym

Udostępnij wpis na Facebooku Udostępnij wpis na Twitterze Udostępnij wpis na LinkedIn

Uwierz w siebie i zacznij działać!

Umów wizytę

Kontakt

Konsultacji udzielam zdalnie lub stacjonarnie

Wschowa - Osowa Sień 83

Wschowa

Osowa Sień 83

Pokaż na mapie Wschowa - Osowa Sień 83
Poznań - Czarneckiego 2, 61-536

Poznań

Czarneckiego 2, 61-536

Pokaż na mapie Poznań - Czarneckiego 2, 61-536

Istnieje możliwość wizyty domowej w obszarze 20 km od Wschowy.