Paliwo dla biegacza

Paliwo dla biegacza

Głównym paliwem dla biegaczy zarówno amatorów jak i sportowców są WĘGLOWODANY. W organizmie zmagazynowane są one w postaci GLIKOGENU mięśniowego oraz wątrobowego.

Każdy skurcz mięśni wymaga dowozu energii, której powstaje w pracujących mięśniach w wyniku rozkład ATP do ADP, fosforanu nieorganicznego i jonu wodoru.

dietetyk dla biegaczy online

Dziś chciałabym, żebyście poznali sposoby, jak organizm może wyprodukować energię w zależności od:

  • intensywności wysiłku, 

  • czasu jego trwania,

  • oraz poziomu wytrenowania.

⇒ Pierwszy sposób wykorzystywany głównie w biegach sprinterskich oraz na średniodystansowych polega na szybkim dostarczeniu energii, jednak trwa to bardzo krótko — przemiany beztlenowe (anaerobowe).  Wówczas z 1 cząsteczki glukozy powstają 2 cząsteczki ATP.

⇒ Drugi podczas biegów długodystansowych i ultra organizm czerpie energię wolno, ale przed długi czas — przemiany tlenowe (aerobowe). Z jednej cząsteczki glukozy powstaje 38 cząsteczek ATP.

⇒ Trzeci, który gdy ilość kwasu mlekowego w mięśniach jest duża — np. podczas finiszu, krótkich biegów czy na dużych przewyższeniach w biegach górskich. Zachodzi wówczas glikoliza beztlenowa, organizm jest w stanie wygenerować dużo energii jednak jedynie przez kilka do kilkunastu minut.

 

W bieganiu na dystansie 5 i więcej kilometrów udział przemian aerobowych to ponad 95%! Czyli wykorzystywany jest glikogen oraz wolne kwasy tłuszczowe. 

Przemiany tlenowe są wolniejsze niż beztlenowe. W związku, z czym przy niższych intensywnościach dominują przemiany tlenowe, a im intensywność wzrasta przemiany beztlenowe. Wszytko to jest skorelowane z prędkością biegu i osiąganym tętnem.

Im bardziej wytrenowany biegacz tym przy WYŻSZYCH PRĘDKOŚCIACH BIEGU JAK I TĘTNA BĘDZIE CZERPAŁ ENERGIĘ POCHODZĄCĄ NADAL W DUŻYM STOPNIU Z ROZPADU WOLNYCH KWASÓW TŁUSZCZOWYCH — oszczędzając GLIKOGEN!

W kolejnym wpisuje, dowiecie się więcej an temat samym WĘGLOWODANÓW w diecie biegacza.

paliwo dla biegacza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Spodobał Ci się ten wpis? Udostępnij go znajomym

Udostępnij wpis na Facebooku Udostępnij wpis na Twitterze Udostępnij wpis na LinkedIn

Uwierz w siebie i zacznij działać!

Umów wizytę

Kontakt

Konsultacji udzielam zdalnie lub stacjonarnie

Wschowa - Osowa Sień 83

Wschowa

Osowa Sień 83

Pokaż na mapie Wschowa - Osowa Sień 83
Poznań - Czarneckiego 2, 61-536

Poznań

Czarneckiego 2, 61-536

Pokaż na mapie Poznań - Czarneckiego 2, 61-536

Istnieje możliwość wizyty domowej w obszarze 20 km od Wschowy.