Jak przygotować się do badań krwi?

Jak przygotować się do badań krwi?

Na ostateczny wynik badań krwi wpływ mają 3 główne składowe:

  1. Styl życia i moment pobrania próbki krwi
  2. Oznaczenie poszczególnych parametrów
  3. Interpretacja wyników

Jako osoby kierowane na badania, mamy wpływ zarówno na sposób żywienia i ogólny styl życia jak i wybór placówki, w której oddamy krew do analiz.

Warto wiedzieć, czego nie robić, aby wyniki były wiarygodne i pozwoliły na realną ocenę stanu zdrowia naszego organizmu.

Nie jest nowością fakt, że na pobranie krwi najlepiej udać się w godzinach porannych, najlepiej między godziną 7.00 a 9.00 .

Dlaczego?

W takich godzinach łatwiej jest nam być na czczo. W zależności od pory dnia, część badanych substancji ma inne stężenie we krwi, np. hormony tarczycy, kortyzol, AST, ALT, białko, bilirubina czy też żelazo, potas, cynk oraz erytropoetyna.

Ustalane ogólne normy referencyjne przygotowane są właśnie dla próbek pobranych w godzinach porannych.

Co to znaczy być na czczo?

Ostatni posiłek przed pobraniem krwi powinien być zjedzony ok 12 godzin wcześniej, czyli wykonując badania o godzinie 8.00 kolację możecie zjeść o godzinie 20.00. Szczególnie ważne jest to w przypadku badań poziomu glukozy, profilu lipidowego, poziomu albumin, protein i prób wątrobowych.

Ponadto, to co zjecie również ma znaczenie. Posiłek powinien być lekkostrawny, zawierać stosunkowo mało tłuszczy oraz białka. W odwrotnej sytuacji poziom, np. badanych parametrów profilu lipidowego będzie zawyżony.

Przed badaniami możecie i nawet warto wypić szklankę czystej wody mineralnej, bez żadnych dodatków. Z kawą również poczekajcie aż będziecie już po pobraniu krwi. 😊

Co z lekami i suplementami diety oraz ziołami?

Jeśli nie zagraża to waszemu życiu i zdrowiu, leki przyjmijcie dopiero po wykonaniu badań.
Suplementy diety oraz zioła powinny być odstawione na 3 do 5 dni przed wykonaniem badań. W innym przypadku badanie , np. poziomu żelaza przy przyjmowaniu suplementów bądź leków z żelazem zaburzy prawdziwy jego poziom w organizmie.

Wiele preparatów witaminowych i ziołowych nadal nie zostało przebadanych pod kontem oddziaływania na składniki krążące w naszej krwi oraz możliwe reakcje z odczynnikami wykorzystywanymi w czasie oznaczania poziomu poszczególnych parametrów w naszej krwi. Takie preparaty powinniśmy odstawić przed wykonaniem badań krwi.

Alkohol…

Jak się domyślacie, spożywanie alkoholu wpływa na zaburzenie wielu procesów i funkcji w organizmie w związku z czym należy odczekać z badaniami krwi dwa dni od ostatniego spożywania tzw. „napojów wyskokowych”. Ponadto, badając poziom GGTP, jego zawyżone stężenie utrzymuje się we krwi nawet do 14 dni.

A co z treningiem?

Powinniśmy trenować niezmienne, czyli jeśli w tygodniu były 4 treningi to zachować tą ilość.

Najważniejsze jest aby drastycznie i nagle nie zwiększać aktywności fizycznej przed pójście do laboratorium.

Nie należy jednak wykonywać wysiłku bezpośrednio w dzień/ poranek pobrania krwi. Gdy w wyniki wysiłku fizycznego dochodzi do zagęszczenia krwi i spadku poziomu substratów energetycznych np. glukozy, mogą wzrosnąć parametry stanu zapalnego tj. OB i liczba białych krwinek.

Wysiłek fizyczny może spowodować również białkomocz czy krwinkomocz.

Stres…

Stres wywołuje wzrost wielu parametrów, m.in. kortyzolu, prolaktyny, TSH, fibrynogenu, glukozy, insuliny i cholesterolu, tj. większości podstawowych badanych parametrów diagnostycznych. Starajcie się w poranek badania zachować spokój, zaplanować tyle czasu, aby nie spieszyć się do laboratorium itp.

Cykl menstruacyjny

W przypadku kobiet, faza cyklu menstruacyjnego ma wpływ na poziom hormonów (szczególnie płciowych, np. Progesteronu). Lekarz informuje które parametry należy wykonać w konkretnych dnia cyklu. Natomiast badania ukierunkowane na gospodarkę żelazem nie powinny być wykonywane w czasie menstruacji.

Na wstępnie zaznaczyłam, ze często mamy wpływ na miejsce gdzie oddajemy krew. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie zawsze punkt ten równa się miejscu oznaczania pobranych próbek krwi.

Im krótszy czas od pobrania do wykonania oznaczeń i lepiej działające laboratorium tym precyzyjniejsze i wiarygodniejsze wyniki krwi. Dlatego jeśli macie świadomość, że laboratorium do którego się udajecie prowadzi bezpośrednio analizy zebranych próbek krwi, będzie ono lepszym wyborem od punktu pobrań, które zebrane próbki transportuje dalej.

Jeśli decydujemy się na wykonanie badań diagnostycznych to myślę, ze warto przygotować się do nich rzetelnie aby wyniki były jak najbardziej wiarygodne i pozwoliły na realna ocenę stanu Waszego zdrowia 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spodobał Ci się ten wpis? Udostępnij go znajomym

Udostępnij wpis na Facebooku Udostępnij wpis na Twitterze Udostępnij wpis na LinkedIn

Uwierz w siebie i zacznij działać!

Umów wizytę

Kontakt

Konsultacji udzielam zdalnie lub stacjonarnie

Wschowa - Osowa Sień 83

Wschowa

Osowa Sień 83

Pokaż na mapie Wschowa - Osowa Sień 83
Poznań - Czarneckiego 2, 61-536

Poznań

Czarneckiego 2, 61-536

Pokaż na mapie Poznań - Czarneckiego 2, 61-536

Istnieje możliwość wizyty domowej w obszarze 20 km od Wschowy.